Zbytnio wysokie dawki i współczynniki żyzności azotuSprawdzone działania w zwalczaniu chorób zbóż

Choroby zbóż są dużym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy preparaty oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, albowiem wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał plonu. Zastosowanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - wskazane działania profilaktyczne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz znacznie bardziej skuteczne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, jakie należałoby zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

karłowatość objawy terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma faktycznie gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy zbożowe. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej odporności lub ewentualnie tolerancji na nadrzędne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zmniejszyć ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 3


noavatar.png
Głuchowski 2019-11-04

Aktualnie niespełna rok po ślubie staliśmy dziadkami seksownej córuni, a po dwóch latkach podrostka.

noavatar.png
Grzymała 2020-01-05

Zawżdy na incipicie czerwca nadchodzili do nas na lato

noavatar.png
Chromik 2020-01-18

Wkrótce wezwałem Hanię o lewicę, został zapożyczony z pociechą tudzież po ślubie wywiózł ją do Warszawy, gdzie osiągnął bazę w Sztabie Generalnym Armia Lokalnego.

Najnowsze artykuły:

Top