Kody EAN - generowanie i drukowanie

W jaki sposób uzyskać i wykorzystać kody EAN?

kody EAN

Kod EAN i jego budowa

Kody EAN z pewnością zna każdy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że znajdują się na prawie każdym produkcie, który kupujemy. Zawiera je herbata czarna, wyroby z tworzyw sztucznych, robne AGD oraz wiele innych, najrózniejszych produktów. Niepozorne pionowe linie w mało zachęcającej stylistyce niosą w sobie wiele informacji. Z punktu widzenia samego konsumenta nie są specjalnie istotne. Jednak są ogromnym ułatwieniem dla sklepów, hurtowni i producentów. Kody kreskowe pozwalają na wygodną gospodarkę magazynową, śledzenie rotacji poszczególnych rodzajów towarów, a także na wiele więcej.

Szybkie identyfikowanie produktów na całym świecie jest wygodne. Z racji tego, że rozwiązanie jest globalne, nie może pozostawiać dowolności w budowie i generowaniu kodów. Nie może być dwóch identycznych numerów, bo to powodowałoby zamieszanie. Dlatego każdy kod kreskowy EAN 13 jest niepowtarzalny. Jak wskazuje oznaczenie, kod posiada 13 cyfr. Pierwsze dwie lub trzy oznaczają kraj z którego pochodzi dany produkt. Następne, to unikalny numer producenta i produktu, a ostatnia cyfra jest kontrolną. Dzięki jasnej budowie można już na pierwszy rzut oka stwierdzić, z jakiego kraju pochodzi dany produkt.

Jak pozyskać i wykorzystać kod EAN?

Warto podkreślić, że nie ma dowolności, jeśli chodzi o generowanie kodów kreskowych. Cała procedura jest jasno określona. Chcąc więc z nich korzystać, trzeba orientować się jak pozyskać i wykorzystać kody kreskowe w swojej działalności.

Oczywiście pierwszym krokiem jest pozyskanie samego kodu. Dzieje się to poprzez rejestrację w GS1, czyli organizacji nadzorującej globalną sieć identyfikacji produktów. Taka rejestracja nie jest trudna, a jeśli procedura sprawi jakieś problemy istnieją organizacje, które pomagają na każdym etapie.

Po uzyskaniu numeru, niezbędne jest generowanie kodów kresowych do postaci graficznej. Do tego celu służą darmowe i płatne narzędzia online.

Najczęściej kody kreskowe należy wydrukować, aby móc je umieścić na towarze. Jakość druku ma tutaj znaczenie, tak samo jak materiał na którym odbywa się drukowanie. Nieczytelne nadruki nie będą spełniały swojego zadania. W najprostszych rozwiązaniach, owe kody można wydrukować na zwykłej drukarce na etykietach samoprzylepnych. Jest to rozwiązanie budżetowe i niekoniecznie trwałe. Lepiej powierzyć to zadanie fachowcom. Praktycznie każda drukarnia będzie w stanie zrealizować takie zamówienie. Na koniec przyda się ostateczne przetestowanie, czy wydrukowany polski kod kreskowy spełnia swoje zadanie. Niezbędny do tego celu będzie dedykowany skaner kodów kreskowych lub odpowiednia aplikacja w telefonie.

kody EANkody kreskowekod kreskowy EAN 13generowanie kodów kreskowychgenerowanie kodów kresowychdrukarniapolski kod kreskowy